Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

ABS jak skutecznie hamować?

ABS jak skutecznie hamować?

Każdy kto posiada samochód na pewno wie lub zdaje sobie sprawę z tego czym jest ABS i do czego służy. Jednak jeśli są osoby, które w ogóle nie znały takiego pojęcia to zdecydowanie powinny zapoznać się z niniejszym artykułem, w którym będzie opisane abs jak hamować.

Czym jest ABS?

Dla większości jest to po prostu system, który ma za zadanie zapobiegać blokowaniu kół podczas hamowania. Jednak dokładnie chodzi o to, że dochodzi w nim do bardzo krótkich zablokowań kół. Jednak, gdy zaczynają się one ślizgać nieco dłużej, ABS ma za zadanie zmniejszyć ciśnienie w układzie hamulcowym. Gdy już to zrobi to, po odzyskaniu przyczepności ponownie doprowadza do ich blokowania. Jednym słowem ABS polega na utrzymaniu minimalnej prędkości obrotowej kół dążącej do zera, w taki sposób aby pojazd podczas, gdy będzie w pełni hamował, nie wpadał w poślizg i dało się nim skręcić. Musi zapewnić maksymalną siłę hamowania. To jest bardzo ważne w tym systemie. Tak naprawdę nie każdy zdaje sobie sprawę, ale system ten zdecydowanie wydłuża drogę hamowania, a nie skraca tak jak większość osób myśli. Jeśli jednak auto ma odpowiednie warunki to jest w stanie trochę skrócić drogę hamowania.

ABS jak hamować?

Nie każdy wie, w jaki sposób należy używać takiego systemu. Warto wspomnieć, iż hamując awaryjnie z systemem abs zdecydowanie zawsze powinno się naciskać pedał hamulca w taki sposób, aby szedł do oporu. Trzeba goi trzymać w tej pozycji, aż auto całkowicie się nie zatrzyma. Nie każdy wie, a to także jest ważne, iż Abs jest po prostu systemem, który oczywiście opiera swoje działania na różnych reakcjach przestraszonego kierowcy w sytuacji awaryjnej. Bez względu na reakcję,nie powinniśmy się temu przeciwdziałać, tylko działać. Jeżeli zdarzy się także to, iż podczas hamowania będziemy zmuszeni ominąć jakąś przeszkodę to warto wiedzieć, iż trzeba robić to cały czas trzymając wciśnięty hamulec do oporu. Na polskich drogach niestety tego typu systemy nie działają zbyt dobrze. Wszystko przez to, że jest pełno dziur na nich. Gdy wpadniemy na taką dziurę to nasz system głupieje i odejmuje siłę hamowania. Dlatego też jeśli chcemy, aby system działał prawidłowo trzeba omijać dołki podczas manewru hamowania. To bardzo ważne. Jeśli mamy luźne podłoże, to taki system niestety może zaszkodzić. Nawet na śniegu. Kiedy hamujemy na takich powierzchniach, ABS wyczuwa moment, kiedy koła się blokują zmniejsza siłę hamowania.

Hamowanie ABS nie jest trudne, ale trzeba je oczywiście poćwiczyć. Warto też poczytać jak to zrobić w sposób prawidłowy.