Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Bułgaria – tablice rejestracyjne: Jak odczytać i rozpoznać bułgarskie numery rejestracyjne

Bułgaria – tablice rejestracyjne: Jak odczytać i rozpoznać bułgarskie numery rejestracyjne

Bułgarskie tablice rejestracyjne powinny być znane każdemu, kto podróżuje po tym kraju samochodem. Są one wyjątkowe, dlatego warto wiedzieć, jak je odczytać i rozpoznać.

1. Budowa bułgarskich tablic rejestracyjnych
Bułgarskie numery rejestracyjne składają się z trzech liter i czterech cyfr. Wszystkie litery używane na tablicach są drukowane, a cyfry są mniejsze.

2. Jak rozpoznać, skąd pochodzi pojazd?
Pierwsza litera na tablicy rejestracyjnej Bułgarii oznacza region, z którego pochodzi pojazd. Istnieją 28 regionów w Bułgarii, a każdy jest oznaczony literą. Najpopularniejsze to “C” dla Sofii i “B” dla Płowdiwu.

3. Numeracje i znaczenie ostatnich cyfr
Kolejne trzy cyfry na bułgarskiej tablicy rejestracyjnej oznaczają numer pojazdu w danym regionie. Ostatnia cyfra oznacza, jak długo samochód jest zarejestrowany. Po sześciu latach samochód musi przejść ponowną rejestrację.

4. Tablice rejestracyjne dla specjalnych pojazdów
Bułgaria ma specjalne tablice rejestracyjne dla pojazdów specjalnych, takich jak taksówki, autobusy i samochody służbowe. Takie pojazdy mają cztery cyfry, dwie litery i dodatkową literę na końcu oznaczającą typ pojazdu.

5. Jak odczytać datę rejestracji?
Jeśli chcesz odczytać datę rejestracji bułgarskiego pojazdu, zajrzyj na przednią lub tylną tablicę rejestracyjną. Na dole tablicy znajdują się dwa znaki – pierwszy oznacza rok rejestracji, a drugi ostatni rok, w którym pojazd musi zostać przerejestrowany.

Podsumowując, odczytanie bułgarskiej tablicy rejestracyjnej nie jest trudne, a może dostarczyć interesujących informacji. Znając system identyfikacji pojazdów, można łatwiej określić pochodzenie, rodzaj i datę rejestracji danego samochodu.