Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Czy jest akcyza na samochody elektryczne?

Czy jest akcyza na samochody elektryczne?

Bardzo dużo ludzi decyduje się na zakup samochodów. W dużej mierze robią to tylko  wyłącznie dla swojej wygody. Jednak to jaki konkretnie samochód kupią zależy tylko od nich. Jedni wolą samochody na gaz, inni na benzynę a jeszcze inni stawiają po prostu na samochody elektryczne.  Czy tego typu samochody opłaca się w ogóle kupować? Otóż to zależy, bo z gustem się nie dyskutuje. Jednym się  podoba a innym nie. Jednak niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jaka jest akcyza na samochody elektryczne. To bardzo przydatny artykuł zwłaszcza dla osób, które bardzo mocno zastanawiają się właśnie nad kupnem samochodu elektrycznego.

Akcyza na samochody elektryczne

Na początku warto zaznaczyć, iż wiadomo, że technologia idzie do przodu i coraz bardziej się rozwija. Dlatego można zauważyć powolny początek końca aut spalinowych. A to oznacza, że zaczyna się  era  elektromobilności.  Ale czy w Polsce ma to sens? Można nad tym podyskutować. Wszystko dlatego, iż  brakuje punktów ładowania, a na buspas i tak nie wjedzie każdy pojazd elektryczny.

Czy samochody tego typu trzeba kupować z własnej kieszeni czy będą jakieś dopłaty?

Może kiedyś będą, ale jeszcze dokładnie nie wiadomo kiedy i w jakiej wysokości. Jednak warto poczekać. W końcu mają to  być samochody przyszłości. Jak to wygląda z kosztami? Bardzo dobra wiadomość jest taka, że tego typu samochody elektryczne zostały zwolnione z podatku akcyzowego.  A co to oznacza? Przede wszystkim to, iż  nie będziemy musieli płacić akcyzy ani w sytuacji, gdy sami zechcemy ściągnąć „elektryka” z zagranicy, ani nie doliczy jej do ceny salon, który będzie sprzedawał nowe tego typu samochody elektryczne.  Jednak jest jeden haczyk. Trzeba na niego uważać. Chodzi o to, iż  zerowa akcyza dotyczy tylko i wyłącznie samochodów stricte elektrycznych. Samochody te muszą być napędzane  wodorem, oraz hybryd plug-in , które mają silnik spalinowy o pojemności do 2 l. Jeśli zaś ktoś zdecyduje się na zakup zwykłej hybrydy oraz w wersji plug-in z motorem powyżej 2000 ccm możemy liczyć w tym przypadku jedynie na tzw. preferencyjne stawki.  Krótko mówiąc w tym przypadku  podatek akcyzowy zostaje obniżony o połowę . Akcyza na samochody typowo hybrydowe została wycofana 1 stycznia 2019 roku.

Niestety minusem takich samochodów  jest właśnie nadal ich cena. Są tak drogie, że stać na nie tylko nieliczne, bogatsze osoby. Zwykli pracownicy nie mogą sobie na to pozwolić. Ale to kwestia czasu. Kto wie, może za kilka lat wszystko się zmieni i każdy przejdzie na samochody elektryczne.