Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Czy wymiana oleju musi być na zimnym silniku?

Czy wymiana oleju musi być na zimnym silniku?

Mimo, że coraz więcej osób w dzisiejszych czasach posiada samochód to większość z nich nie potrafi samodzielnie wymienić oleju. Nie wiedzą także kiedy powinno się to robić. Dlatego też warto zapoznać się z niniejszym artykułem, w którym zostanie umówione między innymi to, iż wymiana oleju na zimnym silniku jest koniecznością.

Wymiana oleju na zimnym silniku

Warto na samym początku stwierdzić, iż wymiana oleju silnikowego w samochodzie nie jest jakoś specjalnie trudna. Dlatego też można wykonywać ją samodzielnie. Jednak trzeba zaznaczyć, iż robimy to pod warunkiem dysponowania odpowiednimi narzędziami i miejscem. To jest bardzo ważne. Ponadto jeden z czynników może sprawiać dość spore problemy. Chodzi oczywiście o dostęp do filtra. Dlatego jeśli ktoś się w ogóle nie zna na tego typu czynnościach, niech lepiej nic nie dotyka i odda samochód do najlepszego mechanika w okolicy. On zna się najlepiej na swojej pracy i na pewno nic nie uszkodzi.

Jeśli chodzi o pytanie jak często powinno się wymieniać tego typu olej, to zdecydowanie lepiej trzymać się wskazówek od producenta. Dużo osób nie czyta tego, co jest zalecane, jednak w tym przypadku naprawdę jest to konieczne. Wszystko dlatego, że dość często są to zalecenia, które odnoszą się do maksymalnych przebiegów, określonych jako łagodne warunki pracy. Dlatego warto się do nich stosować. Jedni zalecają wymieniać olej, gdy przekroczymy 5 tys km, 10 tys km, między 10 a 15 tys km. To zależy od warunków pracy. Bardzo ważnym zaleceniem jest też oczywiście wymiana oleju raz w roku. I to niezależnie od przebiegu. Wszystko przez to, iż olej niestety podlega nie tylko degradacji w wyniku używania, lecz także w wyniku upływu czasu. To powinien wiedzieć każdy kierowca. Jeśli chodzi o pytanie czy można wymieniać olej na zimnym silniku to zdecydowanie się tego nie poleca. Robi się to przeważnie na rozgrzanym silniku Musi być on rozgrzany do temperatury roboczej. Rozgrzany olej spłynie z układu zdecydowanie łatwiej niż zimny. Poza tym jak silnik będzie rozgrzany to wraz ze starym olejem łatwiej spłyną znajdujące się wewnątrz zanieczyszczenia. Poza tym podczas takiej wymiany należy pamiętać, żeby dać nową uszczelkę korka spustowego oleju. Na zimnym silniku należy tylko i wyłącznie sprawdzać olej. Bo jak sprawdzimy jak pojazd chodzi? Przecież wiadomo, że wtedy olej został zassany.

Jeśli nie znasz się na wymianie oleju to zdecydowanie lepiej będzie jak udasz się z tym do najbliższego warsztatu dla mechaników.