Dlaczego blaszki mocujące klocki hamulcowe są tak ważne?
4 LEKCJE MOTORYZACJI KLOCKÓW HAMULCOWYCH I PŁYT PODKŁADOWYCH
Wyobraź sobie jazdę samotną drogą z maksymalną prędkością. Zaraz po tym, jak skręcisz, nadjeżdżająca przyczepa z rykiem klaksonu jedzie w kierunku Twojego sedana po niewłaściwej stronie drogi. Twoja natychmiastowa reakcja to panika.
Jednak z jakiegoś powodu zbierasz zmysły i udaje ci się bezpiecznie skręcić do rowu mniej więcej w tym samym czasie, gdy groźna przyczepa śmiga obok twojego teraz odwróconego sedana. Gdy tylko zaczniesz dziękować Wszechmogącemu za zabezpieczenie cię, przyczepa taranuje pojazdy znajdujące się za tobą. Najwyraźniej nie mieli tyle szczęścia. Przyczyna wypadku? Wadliwe hamulce!
Posiadanie mocnych płyt nośnych jest kluczem do wszelkich wrażeń z jazdy. Czasami mocna płyta nośna może oznaczać różnicę między bezpiecznym dotarciem do domu a spowodowaniem wypadku na drodze. Poniżej znajdują się wskazówki, dlaczego blaszki mocujące klocki hamulcowe są tak ważne dla Twojego samochodu.
Jak dokładnie działają blaszki mocujące klocki hamulcowe?
Aby zrozumieć, jak działają podkładki i dlaczego są one ważne dla Twojego samochodu, wyobraź sobie wciskanie pedału hamulca w samochodzie. Nacisk na pedał hamulca jest przenoszony na płyn hydrauliczny przewodów hamulcowych. Gdy płyn dostaje się do cylindra koła, który zawiera dwa tłoki nad i pod płytą nośną, wypycha tłoki na zewnątrz. W efekcie klocki hamulcowe są dociskane do wnętrza bębna hamulcowego.
Zmusza to część cierną po zewnętrznej stronie klocków hamulcowych do uchwycenia wewnętrznej powierzchni bębna hamulcowego. Powstające tarcie powoduje zatrzymanie Twojego samochodu. Może to być powolne, normalne zatrzymanie lub nagłe zatrzymanie, w zależności od sposobu zainicjowania całego procesu.
Płyty nośne utrzymują razem układ hamulcowy.
Bez prawidłowego działania płyt oporowych cały układ hamulcowy samochodu na pewno zawiedzie. Każdy pojazd zawiera dwie zakrzywione szczęki hamulcowe przymocowane do nieruchomej płyty nośnej po obu stronach płyty hamulcowej.
Podkładki zapewniają dobrą przyczepność do klocków hamulcowych Twojego samochodu. Za każdym razem, gdy kierowca naciska pedał hamulca, hamulce stopniowo lub gwałtownie chwytają płytę tylną, powodując powolne lub gwałtowne zatrzymanie samochodu w zależności od hamowania. Jeśli płyta nośna jest uszkodzona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klocki hamulcowe nie wytrzymają, co spowoduje to, co powszechnie nazywa się awarią hamulca.
Cylinderek hamulcowy samochodu jest zamontowany na płytach nośnych, na których mocowane są hamulce szczękowe. Jako kierowca, najważniejszą kontrolą, jaką masz w samochodzie, jest zdolność hamowania, która polega na zdolności hamulców do trzymania się płyty nośnej.
Mocne podkładki zapewniają prawidłowe działanie klocków hamulcowych.
Kiedy płytki oporowe są zużyte i słabe, najprawdopodobniej spowodują nieregularne zużycie klocków hamulcowych. To dodatkowo osłabia układ hamulcowy do punktu, w którym kierowca nie ma już pełnej kontroli. Mocne podkładki muszą być wystarczająco mocne, aby wytrzymać moment obrotowy i nacisk wywierany na nie przez klocki hamulcowe. Zużyta płyta nośna jest jedną z głównych przyczyn awarii hamulców.
Mocne płyty nośne ochronią Cię podczas ekstremalnych warunków pogodowych.
Ostre hamowanie w ekstremalnych warunkach pogodowych może wywierać nadmierny nacisk na hamulce i podkładki. Wynika to zasadniczo z oddzielenia klocków hamulcowych od płyty nośnej. Twój samochód zatrzymuje się, gdy strona cierna klocka zostaje uchwycona przez płytę nośną. Ta czynność jest inicjowana, gdy kierowca wciśnie pedał hamulca.
Jeśli podkładka jest słaba i zużyta, tarcie między klockami hamulcowymi a płytą nie będzie wystarczająco silne, aby zatrzymać samochód.
Jak widać, mocne podkładki mają kluczowe znaczenie dla klocków hamulcowych samochodowych.