Dlaczego często jest zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej?
Bardzo dużo osób w obecnych czasach posiada chociaż jeden samochód. Jednak wiadomo, że wiąże się to z różnymi płatami. Mowa tutaj o: zakupie paliwa, ubezpieczenia OC i AC, przeglądach technicznych i okresowych oraz wiele innych wydatków. Jak to mówią, samochód jest skarbonką bez dna. Coś w tym oczywiście jest. Wiadomo, że czasami bywa tak, że samochód się po prostu psuje, albo następuje jakiś wypadek. Co robimy wtedy? Wart o zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i poinformować go o sytuacji. W końcu należą się pieniądze z ubezpieczenia, które płaci się albo miesięcznie albo raz w roku z góry. Często jest tak niestety, iż nie dostajemy tyle pieniędzy ile się faktycznie należy. W takim przypadku występuje nic innego jak zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej. Jeśli ktoś nie wie co to znaczy, a chciałby się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, to warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.
Zaniżona wartość auta przy szkodzie całkowitej
Zanim jednak przejdziemy do konkretów warto zastanowić się najpierw czym w ogóle jest szkoda całkowita. To nic innego jak dość wyjątkowa sytuacja, która ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy gdy naprawa samochodu, który uległ wypadkowi jest w ogóle nieopłacalna. Wtedy samochód nie nadaje się w ogóle do jazdy tylko na złom. Teraz zdecydowanie warto zastanowić się, kiedy w ogóle ubezpieczyciel może orzec taką szkodę i co właściciel pojazdu powinien o niej wiedzieć?
Czy ubezpieczyciel za każdym razem w sposób prawidłowy stwierdza, że występuje szkoda całkowita samochodu?
Czy da się w zmienić decyzję ubezpieczyciela? Nie od dzisiaj wiadomo, że czasami właściciele aut mają problemy z wypłaceniem odszkodowania. Dlatego też bardzo często występują tak zwane spory z ubezpieczycielami. Przeważnie dotyczą one zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy dla szkody całkowitej na pojeździe. Właściciel uważa inaczej dlatego równie często tego typu sprawy trafiają po prostu na drogę sądową.
Czy ktoś w ogóle wie na jakieś podstawie ustalana jest wysokość odszkodowania? Otóż jeśli nie to warto zaznaczyć, iż wielkość odszkodowania za samochód, w którym stwierdzono szkodę całkowitą jest obliczana tylko i wyłącznie według różnicy jaka występuje między dwoma wartościami X i Y. Z czego wartość X oznacza nic innego jak nieuszkodzony pojazd w dniu zdarzenia. Natomiast wartość Y oznacza wartość pozostałości samochodu w dniu, w którym powstała szkoda całkowita z oc. To wydaje się proste i logiczne. Jednak to tylko pozory. To jest trudne, zwłaszcza gdy chodzi o pieniądze i to dość sporo. Niestety w naszych realiach występuje sytuacja gdy szkoda całkowita z OC sprawcy jest bardzo często zaniżana przez ubezpieczycieli. To jest dość często stosowane w przypadku samochodów dość leciwych. Tak twierdzi ubezpieczyciel. Im starsze auto ulegnie wypadkowi, tym jest większe prawdopodobieństwo, że w tym przypadku zostanie uznana jego szkoda całkowita z OC sprawcy. Chodzi o to, aby to ubezpieczyciel wyszedł z tej sytuacji korzystniej. Wtedy będzie musiał wypłacić znacznie mniej pieniędzy niż faktycznie miałoby to miejsce.
Czy da się coś z tym zrobić?
Oczywiście, że tak. Właściciele mają prawo się odwołać od decyzji. Jednak warto to zrobić za pomocą specjalisty. To on będzie wiedział co z tym zrobić. Szkoda całkowita odwołanie od wyceny powypadkowej samochodu powinno zawierać dokumenty świadczące o wartości samochodu. Tylko wtedy mamy szansę wywalczyć wyrównanie odszkodowania. W innym przypadku nie ma to sensu, bo i tak nic nikt nie udowodni. Jeśli ubezpieczyciel odmówi przyjęcia odwołania to możemy skierować sprawę do Sądu. Ale to oczywiście ostateczność.