Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Dziecko w samochodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Dwie trzecie małych dzieci nie podróżuje prawidłowo lub bezpiecznie podczas transportu samochodem. Jakie są przepisy jak przewozić dziecko w samochodzie? Nie chodzi tylko o to, by nie korzystali z obowiązkowego fotelika dziecięcego, ale o inne błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje w razie wypadku. Na przykład badania wskazują, że w większości przypadków stosowany jest nieodpowiedni system zabezpieczający lub że dzieci nie są odpowiednio zabezpieczane. Różnica między prawidłowym, a nieprawidłowym użytkowaniem może zmniejszyć ryzyko wypadków o 75% i obrażeń o 90%. Wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać przepisy jak przewozić dziecko w samochodzie i kilka podstawowych zasad:

 

Używaj certyfikowanego fotelika dziecięcego zgodnie ze wzrostem i wagą

Sam wiek nie decyduje o tym, jakiego rodzaju fotelika użyć, ale raczej o wadze i wzroście dziecka. Istotne jest, aby używać fotelika dziecięcego z odpowiedniej kategorii grupowej, ponieważ konstrukcja każdego z nich spełnia specyficzne wymagania dotyczące ochrony ciała dzieci.

 

Zawsze na tylnych siedzeniach

To zdecydowanie najbezpieczniejsze miejsce do podróżowania i dlatego powinno się tam przewozić dzieci. Chociaż przedni fotel pasażera jest wyposażony w fotelik dziecięcy, zaleca się korzystanie z niego tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy tylne siedzenia są już zajęte przez inne dzieci. W takim przypadku poduszka powietrzna musi być wyłączona.

 

Prawidłowo przymocuj fotelik dziecięcy

Ważne jest, aby przed każdą podróżą uważnie przeczytać instrukcję montażu fotelika i sprawdzić, czy jest on prawidłowo zamocowany. Najłatwiejszą i najwygodniejszą metodą jest Isofix. Jeśli fotelik wymaga montażu za pomocą pasa bezpieczeństwa, upewnij się, że pas prawidłowo przechodzi przez pętle wskazane przez producenta.

 

Zaciśnij paski na uprzęży

Paski są często na tyle luźne, że dzieci mogą uwolnić ręce, co może prowadzić do poważnych konsekwencji w przypadku kolizji. Szelki uprzęży powinny być napięte i ściśle przylegać do ciała. Możesz to sprawdzić, próbując ścisnąć pasek; jeśli możesz, dokręć trochę mocniej.

 

Jak najdłużej przodem do tyłu

W przypadku zderzenia czołowego szyja dziecka nie jest w stanie utrzymać ciężaru jego głowy, gdy jest popychana do przodu. Z tego powodu fotele Grupy 0 i 0+ są projektowane wyłącznie z myślą o tyłach. Obowiązkowe jest trzymanie fotelika tyłem do kierunku jazdy co najmniej do ukończenia przez dziecko 15 miesięcy i może pozostać w tej pozycji z dziećmi o wzroście do 105 cm, zgodnie z przepisami ECE R129.

 

Nie rób wyjątków podczas krótkich wycieczek

Dojazdy z domu do szkoły odpowiadają za największą liczbę ryzykownych zachowań. Około 37% kierowców przyznaje, że czasami przewozi dzieci bez fotelika. Inne pozwalają starszym dzieciom przypiąć się bez sprawdzania, czy zrobiły to poprawnie.

 

Brak odzieży wierzchniej i plecaków

W przypadku kilkuminutowych wycieczek wiele dzieci sadza się na swoich miejscach w kurtce, a nawet w plecaku, co sprawia, że ​​pas nie przylega do ciała dziecka i może utrudniać prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa. Mimo, że podróż jest niewielka.

 

Umieść cały sprzęt w bagażniku

Bagaż i przedmioty pozostawione na siedzeniach lub na tylnej półce mogą stać się pociskami w przypadku gwałtownego hamowania lub kolizji.

 

Dawaj przykład

Spójność między tym, co się mówi, a tym, co się robi, jest tak samo ważna w nauczaniu, jak w bezpieczeństwie drogowym. Wszyscy muszą zapinać pasy, a dzieci będą naśladować zachowanie rodziców, ponieważ czyny przemawiają głośniej niż słowa.

 

W razie wypadku

W miarę możliwości dzieci należy wyjmować z samochodu na swoim siedzeniu. Nie noś ich na rękach, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie, ponieważ może to spowodować poważne obrażenia.