Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Jak negocjować wartość samochodu po wypadku?

Jak negocjować wartość samochodu po wypadku?

Po wypadku samochodowym nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał ubiegać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Jednak proces otrzymania uczciwej wypłaty może być trudny. W końcu firmy ubezpieczeniowe tracą pieniądze, gdy są zmuszone zapłacić za wypadek. Likwidator szkód dla firmy chce wypłacić Ci możliwie najmniejszą kwotę za Twoje odszkodowanie. Zanim przyjmiesz ich ofertę, wiedz, że możesz wynegocjować ofertę, na którą zasługujesz. Czasem może być też konieczne odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela. To co musisz zrobić w pierwszej kolejności to:

  • Określ wartość swojego samochodu
  • Negocjuj z ubezpieczycielem samochodowym
  • Potwierdź umowę na piśmie

 

Wartość twojego samochodu

Znajomość prawdziwej wartości samochodu ma kluczowe znaczenie podczas negocjacji z firmą ubezpieczeniową. Po wypadku auto trafi do likwidatora szkód, który ustali ile zajmie jego naprawa.

W zależności od rodzaju roszczenia, świadczenia z pierwszej ręki lub świadczenia z tytułu trzeciej strony, będziesz miał do czynienia z własną firmą w przypadku pierwszego lub inną firmą kierowcy w przypadku drugiego.

Ponieważ regulator ma motywację, aby nie zapłacić pełnej kwoty w obu przypadkach, poznanie prawdziwej wartości samochodu powie ci, czy otrzymujesz dobrą ofertę, czy nie. Zalecamy zbieranie szacunków z kilku źródeł.

 

Na szczęście istnieje kilka źródeł, które mogą pomóc:

Najbardziej oczywistym jest twój zaufany mechanik. W rzeczywistości możesz zabrać go do dowolnej liczby mechaników lub warsztatów, dopóki nie uzyskasz liczby, która według ciebie odzwierciedla uszkodzenia twojego samochodu. Nie musisz akceptować wartości, z jaką zwraca się regulator, jeśli nie zgadza się ona z otrzymanymi szacunkami.

 

Negocjowanie z ubezpieczycielem samochodu

Jeśli wstępna oferta jest poniżej szacunków, będziesz musiał przystąpić do negocjacji z ubezpieczycielem. Czy to oznacza pozew? Niekoniecznie. Chociaż zdarzają się sytuacje, że konieczne jest odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela. W interesie obu stron jest uniknięcie kosztów postępowania sądowego i starają się załatwić sprawę na etapie polubownym.

Oznacza to, że możesz negocjować z firmą ubezpieczeniową przed jakimkolwiek formalnym postępowaniem sądowym. Nie chcą wnieść sprawy do sądu bardziej niż ty. Jeśli pierwsza oferta ubezpieczyciela jest nieodpowiednia, kierowca jest całkowicie w mocy, aby ją odrzucić i poprosić o lepszą ofertę bez pozywania.

Rozpoczynając negocjacje z ubezpieczycielem i/lub likwidatorem szkód, powinieneś mieć na uwadze upragnioną ugodę, a także kwotę minimalną, którą zaakceptujesz. Twoje wysokie i niskie liczby powinny odzwierciedlać szacunki, które masz z Internetu i Twojego mechanika. W miarę postępu negocjacji będziesz chciał zachować spokój i obiektywnie zważyć mocne i słabe strony uzasadnienia swojej oferty.