Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Jaka jest cena ładowania samochodów elektrycznych?

Jaka jest cena ładowania samochodów elektrycznych?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie uwielbiają samochody. Bardzo popularne stają się teraz samochody elektryczne. Kiedyś na pewno będzie tak, iż wyprą one z rynku samochody spalinowe. Obecnie auta elektryczne są bardzo drogie i mogą sobie na nie pozwolić tylko bogatsi ludzie. Poza tym niestety w Polsce jest bardzo mało miejsc, gdzie można naładować taki pojazd.  Jaki jest tak naprawdę całkowity koszt takich samochodów? Na to pytanie bardzo  kierowców na pewno chciałoby uzyskać odpowiedź. Niniejszy artykuł omówi zagadnienie ładowanie samochodów elektrycznych cena. To jest przydatna wiedza, szczególnie dla osób, które przymierzają się do zakupu elektryka.

Ładowanie samochodów elektrycznych cena

Na początku warto zastanowić się jaka jest cena ładowania takiego samochodu elektrycznego i to w mieście. Na stacjach benzynowych nie jest jeszcze tak drogo. Ceny wahają się od 1,1 zł do 3,5 zł za 1kWh. Jednak to wszystko zależy od rodzaju ładowania. Stacje mogą ładować prądem przemiennym (AC) lub stałym (DC). Jeśli chodzi o AC łąduje się wolniej, ale zdecydowanie taniej, bo tylko 1,1-1,8 zł za 1kWh. Natomiast jeśli mówimy o DC to ładowanie jest szybsze, a co za tym idzie trochę droższe, bo około 2-2,3 zł za 1 kWh.

Jeśli zatem samochodów elektryczny ma akumulator o pojemności 50 kWh to koszt na stacjach benzynowych będzie wynosił ok. 50-60 zł w przypadku prądu AC oraz ok. 100-115 zł jeśli mówimy o DC. Na pewno nie każdy wie, ale takie samochody jesteśmy w stanie ładować nawet ze zwykłego gniazdka 230 V. Jednak ten proces będzie trwał jeszcze dłużej, gdyż zaledwie 2 kWh na godzinę. Czyli łącznie potrzebowałby aż 30 godzin do pełnego naładowania. Jednak koszty będą połowę tańsze, ponieważ zaledwie 25 zł. Jeśli ktoś ma możliwość zainstalować w domu ładowarkę typu wallbox to warto, aby taka osoba wiedziała, że pozwoli to skrócić czas ładowania auta o połowę. Miesięczny koszt takiego tankowania w domu wyniósł by zaledwie 60 zł. To bardzo mało. Dlatego to jest zdecydowanie lepsza opcja od samochodów spalinowych. No i bardziej ekologiczna.

Warto zatem poczekać kilka lat, aż te samochody w Polsce staną się jeszcze bardziej popularne i kupić go. Na pewno w ciągu kilku lat stacje paliw będą się rozbudowywać i już na większości będzie można ładować takie samochody. A nie tak jak jest teraz w kilku miastach w Polsce na krzyż. Oczywiście mowa o tych większych miastach. To auto przyszłości. Kto wie, moż niedługo tylko takie będą dostępne na rynku.