Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Jaki wybrać fotelik do auta dla dziecka?

Jaki wybrać fotelik do auta dla dziecka?

Skoro większość ludzi ma w dzisiejszych czasach samochody, to na pewno są w tym takie osoby, które mają małe dzieci. Wiadomo, że dzieci muszą być przewożone bardzo bezpiecznie. Dlatego też na rynku można znaleźć w tym celu różnego rodzaju fotelik do auta dla dziecka. Niniejszy artykuł ma za zadanie omówić jakie foteliki są najlepsze i w ogóle po co je używać.

Po co jest fotelik dla dziecka w samochodzie?

Na pewno wszyscy wiedzą jakie jest zastosowanie fotelika samochodowego. Jednak tłumacząc dla osób, które w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy to trzeba wytłumaczyć, iż stanowi on przede wszystkim właściwą ochronę dziecka podczas jazdy samochodem. Taki Fotelik jest przypinany także pasami, dla lepszego bezpieczeństwa. Niestety przypinanie samymi pasami nie wystarcza, gdyż jest to słaba ochrona. Wiadomo, że dziecko jest mniejsze. Ponadto podczas, gdy kierowca zahamuje w sposób gwałtowny to w tym przypadku akurat dziecko jest całkowicie bezbronne. W takiej sytuacji może być ono narażone na utratę zdrowia, a nawet i życia. Dlatego koniecznie trzeba zainwestować w fotelik. Bez tego może być mandat jak policja zatrzyma do kontroli. Jest to w sumie zapisane w przepisach ruchu drogowego. Dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, które je przytrzymują muszą w nich przebywać do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Warto dodać, iż za prawidłowe przewożenie dziecka odpowiada nie kto inny jak kierowca pojazdu. Ponadto obowiązek przewożenia dziecka w dziecięcym foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym dotyczy oczywiście wszystkich pojazdów, które należą do grup zdefiniowanych w Kodeksie drogowym jako:

  • pojazdy kategorii M1* – samochody osobowe, które przeznaczone są do przewożenia nie więcej niż 8 osób;
  • pojazdy kategorii N1, N2, N3* – samochody ciężarowe, które służące do przewozu ładunków, o masie całkowitej do 3,5 t, pomiędzy 3,5 a 12 i powyżej 12 t.

Jaki zatem jest najlepszy fotelik? Na pewno musi spełniać wszystkie te cechy:

  • bezpieczny,
  • funkcjonalny,
  • daje komfort,
  • dopasowuje się do zmieniającej się sylwetki dziecka,
  • dopasowuje się do samochodu,
  • zaufana marka,
  • dość wąski zakres wagowy,
  • bardzo odporny na zabrudzenia.

Właśnie takie cechy powinien mieć dobry fotelik. Bardzo ważną informacją jest to, iż foteliki dziecięce można montować zarówno na tylnych jak i przednim siedzeniu. Ponadto foteliki są tworzone na różne kategorie wagowe. Oznacza to, iż co kilka lat trzeba je po prostu wymieniać na nowe. To bardzo ważne. Fotelik do auta dla dziecka jest zatem obowiązkowym wyposażeniem jeśli chce się je przewozić.