Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Logistyka w firmie – jak wybrać centrum magazynowe, aby dobrze spełniało swoje zadanie?

Logistyka w firmie – jak wybrać centrum magazynowe, aby dobrze spełniało swoje zadanie?

Obsługa dużej firmy i wielu klientów to bardzo poważne wyzwanie, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać bez wykorzystania konkretnych narzędzi. Jednym z nich jest sieć dystrybucji, która ułatwia nam pracę i umożliwia dotarcie do naszych odbiorców w możliwie jak najkrótszym czasie. Kiedy powinniśmy zacząć zastanawiać się nad skorzystaniem z centrum logistycznego? W jaki sposób może nam ono pomóc i na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu odpowiedniego dla nas punktu? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

1. Czym jest logistyka?

2. Kiedy firma powinna skupić się na działaniach logistycznych?

3. Czy warto wybrać centrum logistyczne?

4. Największe zalety posiadania centrum logistycznego

5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze centrum logistycznego i magazynowego?

powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Czym jest logistyka?

Prędzej czy później każda firma, niezależnie od swojej wielkości i rozpiętości, musi podjąć temat przepływu surowców z jednego miejsca w drugie. Jego odpowiednie zaplanowanie, zautomatyzowanie, opracowanie niezbędnych procedur i pilnowanie, aby wszystko przebiegało zgodnie z naszym zamysłem to właśnie nic innego, jak proces logistyczny. Im bardziej jesteśmy “poukładani” jako przedsiębiorstwo, tym lepiej dla nas i naszych klientów: nie musimy martwić się o niedobory towarów w jednym miejscu i nadmiar w innym, możemy bezpiecznie przechowywać nasze dobra, półprodukty i inne materiały, a także jesteśmy w stanie w każdej chwili powiedzieć, co gdzie jest właśnie transportowane. Im lepszy proces logistyczny, tym łatwiej jest nam zarządzać firmą, a także możemy zrobić więcej w tym samym czasie.

Kiedy firma powinna skupić się na działaniach logistycznych?

Co do zasady każda firma, która operuje na dobrach fizycznych prędzej czy później będzie musiała zetknąć się z kwestiami logistycznymi. Im wcześniej się za to zabierzemy, tym lepiej dla nas – znacznie łatwiej jest testować nowe pomysły procedury na mniejszym wolumenie. Poza samym pomysłem i osobami zdolnymi kontrolować jego wprowadzanie w życie będziemy potrzebować również miejsca do przechowywania naszych dóbr, a także floty zdolnej dowieźć je we wskazane miejsca o dowolnej porze. Na początek nie musimy od razu kupować centrum logistycznego. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia będą o wiele lepszym pomysłem, ponieważ wygenerują nam mniejszy koszt, a w razie potrzeby zawsze będziemy w stanie zamienić je na inne, na przykład położone w innej lokalizacji. Co więcej, wynajmując magazyn nie musimy martwić się o jego stan techniczny, dokumentację czy też obsługę – wszystko to otrzymujemy w cenie samej dostępnej powierzchni.

Czy warto wybrać centrum logistyczne?

W przypadku, gdy nasza firma jest już średnia lub duża, sam magazyn może być niewystarczającą opcją. W takiej sytuacji warto rozważyć centrum logistyczne, gdzie poza przestrzenią do przechowywania towarów otrzymamy również profesjonalną pomoc przy transporcie, przeładowaniu, pre-packingu i wielu innych niezbędnych procesach. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujemy dostęp nie tylko do przestrzeni i ludzi, ale również technologii niezbędnych do przetransportowania i przetrzymania naszych produktów i materiałów w stanie nienaruszonym. Co więcej, duże centra logistyczne często posiadają filie nie tylko na terenie Polski, ale również w całej Europie bądź też na świecie, co jest znaczącym ułatwieniem w sytuacji, gdy sami prowadzimy firmę o międzynarodowych zasięgach.

Największe zalety posiadania centrum logistycznego

Posiadanie centrum logistycznego niesie ze sobą wiele korzyści. Do największych zaliczyć możemy między innymi:

  • profesjonalną obsługę: dzięki niej nie będziemy musieli obawiać się o to, czy nasze towary są bezpieczne i dotrą na miejsce w całości;
  • dostęp do nowych technologii: korzystając z najnowszych rozwiązań oszczędzamy czas, pieniądze i surowce, a także jesteśmy w stanie pracować wydajniej;
  • dostęp do najlepszej infrastruktury: centrum magazynowe i inne elementy infrastruktury ułatwiają nam pracę;
  • możliwość skorzystania z dodatkowych usług: niektóre centra logistyczne oferują również pilnowanie obiegu dokumentów czy też przygotowywanie dokumentacji celnej w przypadku wyjazdów towaru za granicę.

W zależności od tego, z jakim centrum podejmiemy współpracę, znaczącym ułatwieniem jest również dostępność biura i magazynu blisko naszego własnego przedsiębiorstwa. W przypadku bardziej rozbudowanych centrów możemy liczyć też na wiele dodatkowych usług, często negocjowanych indywidualnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze centrum logistycznego i magazynowego?

Wybierając centrum logistyczne zwróćmy uwagę nie tylko na opinie innych, ale również na to jak sami odbieramy dany obiekt. Ważnym czynnikiem jest też lokalizacja – powinna zostać dobrana w taki sposób, aby konkretne centrum było w stanie obsłużyć jak najwięcej naszych filii, szczególnie w przypadku tych za granicą. Etap podejmowania współpracy jest bardzo ważny i warto poświęcić mu dużo czasu, ponieważ nie zawsze będziemy w stanie łatwo zrezygnować z takiej usługi i zamienić ją na inną.