Pages Navigation Menu

szkolenie na licencję taxi Wrocław

Co znaczy Google: Przegląd i wyjaśnienie znaczenia marki Google w kontekście motoryzacji

Co znaczy Google: Przegląd i wyjaśnienie znaczenia marki Google w kontekście motoryzacji

W świecie motoryzacji, Google nie kojarzy nam się już tylko z wyszukiwarką internetową. Marka ta jest obecna także w innych dziedzinach związanych z transportem i samochodami. W tym artykule prześledzimy znaczenie marki Google w kontekście motoryzacji i przypomnimy sobie, jakie projekty z nią związane pojawiły się w ostatnich latach.

Google w motoryzacji – jak zaczęło się zaangażowanie?

Pierwsze kroki Google w motoryzacji miały miejsce w 2005 roku, kiedy to firma zaczęła testować swój system Street View – obecnie szeroko znany jako usługa umożliwiająca przeglądanie zdjęć panoramicznych ulic na całym świecie. Street View został zintegrowany z Google Maps i stał się ważnym elementem nawigowania, zarówno dla kierowców, jak i rowerzystów.

W 2009 roku Google przystąpił do projektu poważniejszego – stworzenia autonomicznego samochodu. Początkowo planowano jedynie opracowanie systemu wspomagającego kierowcę, jednak ostatecznie podjęto decyzję o opracowaniu pojazdu, którym można sterować za pomocą sztucznej inteligencji. Choć projekt rozwoju autonomicznej jazdy został oficjalnie zakończony w 2020 roku, to marka Google wciąż pozostaje ściśle związana z motoryzacją.

Projekt Waymo – komercyjna autonomiczna flota

W 2016 roku Google utworzył spółkę Waymo, która zajmuje się opracowywaniem zaawansowanego oprogramowania dla autonomicznych samochodów. Firma została zaprezentowana jako projekt badawczy, ale w 2018 roku Waymo uruchomił pierwszy komercyjny program autonomicznej floty taksówek, co zbiegło się z prezentacją samochodu Waymo Chrysler Pacifica. Projekt ten był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportu na żądanie, które stają się coraz bardziej popularne w miastach na całym świecie.

Google i elektryczność

Firma Google zawsze interesowała się technologią i odnawialnymi źródłami energii. Dlatego też jej zaangażowanie w elektromobilność nie było zaskoczeniem. Już w 2007 roku Google uruchomił program Energy Saving, który miał na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery.

W 2019 roku amerykański gigant kupił istorię recycling, firmę zajmującą się odzyskiem baterii samochodowych. Dzięki temu Google umocnił swoją pozycję na rynku energetycznym i stał się jednym z wiodących graczy w dziedzinie elektromobilności.

Podsumowanie

Google to obecnie jedna z największych marek, która z sukcesem przenosi się z branży internetowej na rynek motoryzacyjny. Firma zainwestowała w technologie, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu, zmniejszenie emisji spalin i stałe rozwijanie autonomicznej jazdy.

Największym wyzwaniem dla firmy jest teraz wprowadzenie autonomicznych samochodów na drogi. Już w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się komercyjnego udostępnienia usług autonomicznego transportu. Dzięki takim działaniom, Google stał się jednym z najważniejszych dostawców oprogramowania w motoryzacji – i to nie tylko tej tradycyjnej.